HPS HTSER90-175-225-BLUE Silicone Elbow Reducer - 90 Degree Blue Length 5in.
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
Specifications
  • MPN: HTSER90-175-225-BLUE
  • UPC: 648044831916
  • Color: Blue
  • Inside diameter: 1.75" - 2.25" (45mm - 57mm)
  • Outside Diameter Base (B): 2.17" - 2.64" (55mm - 67mm)
  • Hose Length / Leg Length: 5"
  • Reinforced Layer: 4-ply Polyester
  • Max. Temperature Rating: 350F
  • Oil-Resistant: No
  • Wall Thickness: 5mm